Friday, November 30, 2012

Imelist Esimest Adventi!

Korrastasin oma aastatega kogunenud artiklitearhiivi ja kätte sattus üks südantsoojendav ja lähenevaid pidustusi arvesse võttes sobilik artikkel. Aastad võivad küll omatahtsi kulgeda, aga mõned tõed on igihaljad. Nagu kuusepuu, mis lähinädalate pärast hakkab paljude Elus tähtsat rolli mängima.

Kuna ajalehest vaatas vastu pilt minust ja mu armsast emast, tollasest Võru kaalujälgijate rühmajuhist, siis lugesin jälle kord selle loo läbi.

Võrumaa Teataja Jõuluvihik aastal 1997.

Kaalujälgija ei nälgi tavaelus ega ka jõulude ajal.

Maire Kriis ajab juttu Võru kaalujälgijate juhendaja Leida Jurtšenkoga.

“See olin täielik muutus minu elus,“ ütleb Leida Jurtšenko, “koos kilodega oleksid nagu muredki kadunud. Tundsin end reipana ja täis uut energiat. Mulle meeldis jälle inimeste seltskond.“

Kas kaalujälgimine on elustiil, mis eeldab kaalu jälgimist elu lõpuni?
“Arvan, et on. Minu elustiili muutis see küll täielikult. Söön teisiti, mõtlen ka teisiti, tegutsemisest rääkimata. Kui oled harjunud oma toitumist jälgima, siis teed seda mõne aja pärast automaatselt. Ka siis kui otseselt enam kaalujälgimine ( kehakaalu alandamine ) pole vajalik.“

Nii et kogu elu tuleb olla nii - öelda poolnäljas?
“Üldsegi mitte. See on inimestel tõesti vale arusaam. Kaalujälgijad võivad süüa absoluutselt kõike, ainult et mõõdukalt. Isegi väga kaloririkkad toiduained on väikestes kogustes lubatud. Ja arvestama peab, et ühel päeval patustades pead teisel päeval millegi arvelt kokku hoidma. Meie punktiplaan võimaldab kõike. Tasakaal toitumises on väga tähtis. Aga kus see tähtis ei ole?“

Kas teie püsite soovitud kaalus?
“Umbes kaks kilo on lubatud kõikumine siia - sinnapoole. Nii ta mul aeg - ajalt kõigub ka. Olenevalt kui hoolas ma parasjagu olen.“

Kas kaalujälgija peab sporti tegema, jõusaalis käima vms?
“See tuleb kasuks, aga lausa ei pea. Ka liikumatu inimene tahab ja saab kaalu jälgida. Kaalujälgimisel kehtib punktisüsteem. Liikumine annab lisapunkte, seega võib rohkem süüa.“

Kas on seatud ka mingeid vanusepiire, kus kaalujälgijaks enam ei võeta või pole ehk mõtet teatud vanuses enam kaalu jälgima hakatagi?
“Sellist piiri küll ei ole. Vanemad inimesed sageli kardavad, et mis mina enam, aga tegelikult on just vanemas eas ülekaalulisus suur oht tervisele. Vanem inimene liigub vähem, samas on tõestatud, et mida rohkem ülekaaluline kaalu maha võtab, seda rohkem hakkab ta liikuma. Normaalkaalus on inimesel kergem enesega toime tulla. Soovitan just vanematel inimestel oma kaalule mõelda.“

Missugune näeb välja kaalulangetaja jõululaud?
“Nii nagu tavaline jõululaud mis tahes peres. Usun, et sealt ei puudu midagi. See on vahest rikkalikumalt kaunistatud värskete puu - ja juurviljadega. Aga seal võib olla tõepoolest kõike. Kaalujälgija teab, et hapukapsaid saab valmistada ilma rasvata või vähese rasvaga, et verivorstile pole vaja ilmtingimata pekitükke sisse panna, et magustoitu saab magusaks ka ilma suhkruta.
Võib-olla erineb kaalujälgija jõululaud seetõttu, et enamik toite on siin ise valmistatud. Poes müüdavate valmistoodete puhul ei saa alati päris kindel olla, et sinna mõnd ebasoovitavat “kaloripommi“ sisse pole sokutatud.“

Kas kaalujälgijate peolaual on ka alkohol?
“On küll. Loomulikult mõõdukalt, nagu kõike muudki. Lahjemad joogid annavad vähem kaloreid, kangemad rohkem.“

Mida öelda lohutuseks neile, kes ei suuda loobuda tükikesest kreemikoogist ja portsust pekiga keedetud hapukapsastest?
“Ka siis pole veel katki midagi. Tuleb lihtsalt järgmisel päeval lahjasid toite süüa ja püüda arvestada, et oleks rohkem liikumist neil päevadel.“

Mis on teie lemmiktoit - ja jook?
“Armastan linnuliha. Jõuludeks valmistan kindlasti kas kalkuni - või kanalihast midagi.
Magustoiduks söön meelsasti omavalmistatud jogurtikooke. Ma ei ütle ära ka jäätisest. Eelistan Dixi - või Vau - jäätisi. Need on lahjemad. Ja loomulikult ei söö ma nendest kõhtu täis. Jookidest on mu lemmik Coca - Cola Light. Mõnikord luban endale ka klaasikese punast veini või lahjendan seda kokakoolaga.“

Mis saab pidulikest vastuvõttudest ja ärilõunasöökidest restoranides? Kas need peavad ära jääma?
“Tegelikult on paremates restoranides, pubides ja baarides juba heaks tavaks saanud või saamas, et prae juurde pakutakse suures valikus toorslateid ja kastmed tuuakse lauale eraldi kannus. Kõige rängem restoranipraadide juures ongi sageli kaste. Sellest võib ju ka loobuda.“

Miks just kaalujälgimine, miks mitte dieet või mõned tabletikuurid?
“Mina usun, et kaalujälgimine on kõige inimlikum viis kehakaalu vähendamiseks. Dieet eeldab sageli nälgimist või ka liiga ühekülgset toitu. Ja dieediga loovutatu tuleb enamasti kiirelt tagasi. Kaalujälgija sööb tavalist ja mitmekülgset toitu mõõdukas koguses.
Mis tablettidesse puutub, siis rühmajuhtide koolitusel on neist räägitud. Viimane kord küsiti doktor Mai Maserilt Goldeni firma toidulisandite kohta. Vastus oli, et kahjulikud need ei ole. Aga tabletid on tabletid. Ma ei tea, mis saab mõne aja pärast, kas kaal tuleb tagasi või peabki jääma kalleid tablette neelama.Selge on, et imesid ei juhtu. Seepärast arvan, et kaalujälgimine on kõige loomulikum ja tõhusam viis enese vormis hoidmiseks.“

Nüüd siis Figuurisõpradest.

Eluviisl on figuurisõbrandus kindlasti. Kui tunned end õnnelikuna, tervena ja energilisena – siis miks oma endiste õnnelikuks mittetegevate harjumuste juurde tagasi pöörduda? Seda enam, et uued head harjumused tekivad lühikese aja jooksul.

Tervisliku toitumisega ei pea nälgima. See oleks pigem nagu nende inimeste kommentaar, kes ise pole veel sellele teele astunud, või hakkama saanud. Kõik on lubatud. Keelatud sööki – jooki pole maailma loodud. Asi on ikkagi kogustes ja endaga püstitatud kokkuleppes. Et kui palju pühade ajal endale lubada. Ja isegi kui „võetakse aeg maha“, siis millal naasta oma tavapärase hommikupudru ja päevarütmi juurde tagasi.

Tervisliku toitumise osas ei ole mingit vanusepiiri. Ise tavatsen gruppides kellegi vanusejutu peale öelda, et selles siin oleme kõik ühevanused. Kõik saavad hakkama. Kui vaid soovi ja tahtmist on.

Liikumine on alati väga tähtis. Eriti kaloririkkal ja pidustusterohkel Jõulukuul. Nii saab mõnegi verivorstikese või / ja piparkoogi vöökohalt minema saata. Loodetavalt on kõigil sel kuul ka palju mängulisi – tantsulisi ettevõtmisi, siis on liikumist lausa iseenesest.

Mis mind ajendas seda artiklit refereerima? See hea tunne, et minu jõulud on läbi paljude aastate olnud söögi – joogi koha pealt ikka samad. Teistmoodi nagu ei oskagi, ega taha ka. Ja rõõm selle üle, et mu ema on suutnud oma toitumisharjumusi hoida ning on väga tragi ja hakkaja.

Kaalujälgijad olid väga toredad küll. Mul on põhjust eriti kiita, sest sain ma ju sellel ajal oma unelmate kaalu ja uued harjumused, mis on minuga ka 18 aastat hiljem ning palju sõpru samade huviga. Figuurisõbrad on veelgi paremad. Sest tegemist on meie maa oma hea eluviisi programmiga ja iga “kodukootud“ asi on palju südamelähedasem ja lihtsam järgida.

Pühapäeval on Esimene Advent. Ja hakkamegi ootama pühamast pühamat aega aastas. Et see ei „hirmutaks“ mind ega mu teisi figuuriga tegelevaid sõpru, tahaksin kirjutada selle aasta kõik blogi lood pühadest, aastavahetuse vastuvõtmiset ja kui vaja – väikeste pluss tagajärgede likvideerimisest.

Imelist Esimest Adventi!


  

1 comment:

  1. Ilusat advendiaega!

    Jään huviga järgmisi postitusi ootama!

    ReplyDelete