Wednesday, November 6, 2013

Päevamenüü koostamine 2 - hea lõunasöök

Lõunasöök – see on päeva põhisöök, mida oleks hea süüa ajavahemikus 12-14. Päevasest kaloraažist võiks see moodustada 25-30%, näiteks naistel umbes 300-360 kc.
Eesti Toiduliidu andmetel sööb 15-74-aastastest inimestest 52% tavaliselt oma peamise söögikorra (vahemikus kella 12-16) kodus, 29% kasutab töökohas oleva söögikoha võimalusi ning 15% on neid, kes küll söövad tööl, kuid võtavad toidu kas kodust või kauplusest kaasa.
Lõunasöök võiks olla mitmekesine: rasvad, valgud, süsivesikud (ning miks mitte vahel ka natuke lemmikmagustoitu!). Kindlasti võiks valikus olla köögivilju. Nii et taldrikureegli järgi on lõuna ajal lausa imelihtne süüa: pool kogusest köögiviljad, veerand valku ja veel veerand teravilja!
Korra päevas võiks süüa köögiviljasuppi, näiteks: kapsasupp, borš, köögiviljapüreesupp. Aga hästi sobiks ka kapsahautis, köögiviljavorm või wokiroog.
Kui tahaks süüa kartulit või pastatooteid, siis sobiks seda teha lõunasöögil või päeva esimesel poolel, sest suhkru- ja tärkliserikkaid tooteid ei soovitata jätta päeva teise poolde, kus neist saadav energia võib mitte ärakulutamise puhul kergesti muutuda keharasvaks.
Kui lõunasöögi ajal on meeletu isu, siis võiks vaadata üle oma hommikusöögi. Ehk oli see liiga väike või jäi päris vahele?!                                                                                           
Mis võiks olla suurim viga lõunasöögi juures?! Kindlasti selle ärajätmine. Samuti liigne kiirustamine või mõne maiustuse haaramine, sest siis on õhtune hirmsuur nälg lihtne tulema. Muidugi on kiire, aga enda jaoks tuleks aega leida. Sest pikas perspektiivis ja mustas stsenaariumis võtab tervis lõpuks ise aja... 
Kuidas võtta lõunasöögiks paus kõigest ümbritsevast? Kui vähegi võimalik, peaks töölaua juurest ära saama – sest alles siis saab pausi ja toitu nautida. Lugemine, kirjutamine, telefonile vastamine söögipausi ajal – see võib olla täielik teadmatus toiduportsjoni suursest ja selle heast maitsest. 
Paljude jaoks on suureks väljakutseks lõunasöök töökohas. Mida teha?! 
Tähelepanu võiks pöörata sellele, et toit sisaldaks rohkesti köögivilju. Heaks valikuks on ka kaunviljaroad. Nende seedimine on aeglane ja kõht ei lähe kiiresti tühjaks.
Põhiroaks võiks valida vähemalt korra-paar nädalas kala, liha puhul eelistada taisemaid tükke ja lahjemaid tooteid. Ka munad ja piimasaadused, nagu kodujuust või sellest valmistatud kastmed, on heaks alternatiiviks lihale. 
Ettevaatust kastmetega! Mitte valida majoneesi või koorega valmistatud kastmeid!Salatitest eelistada mahla või toiduõliga tehtuid. Ja kas kastet ongi üldse vaja?! 
Kui soovid väga kooki, šokolaadi või jäätist – kuidas oleks jagada seda töökaaslastega?! 
Kui meelepärast söögikohta ei leia, võta toit kodust kaasa – saad sobiva ja maitsva lõuna + kooskõla kaalu langetamise/püsimise osas! Ja vaevalt Sa oma lõuna raatsid vahele jätta, kui oma maitsev pakike kaasas on! Kui kodus valmistatud toidu kaasavõtmine on juba meeldiv harjumus, siis mitmekesista selle sisu võimalikult tihti. Vahel võiks teha õhtusööki sellise varuga, et järgmise päeva lõunaks oleks seda ka karbikeses tööle kaasa võtta.  Siis võika lisandiks võtta näiteks erinevaid köögivilju, et saaks erinevaid toitaineid ja meeleilu! Kui tööpäev on pikem või näljatunne tuleb tihti, võiks jaotada suure lõunaportsjoni kaheks osaks ja süüagi tihemini – ilma igasuguste südametunnistuse piinadeta.

Head lõunat! 

MOONIKA JAGATUD LÕUNASÖÖGI RETSEPTID: 

SOE SUITSUKANA–SPARGELKAPSASALAT (Kahele) 
200 gr spargelkapsast (60 kcal)
100 gr punast sibulat (30 kcal)
10 gr küüslauku (10 kcal)
5 gr õli  (41 kcal)
300 gr suitsukanafileed (360 kcal)
KASTE:
1 tl magusat sinepit (40 kcal)
2 sl palsamäädikat
10 gr hakitud küüslaukut (10 kcal)
5 gr õli (41 kcal)
Üks portsjon 296 kcal
Keeda spargelkapsast soolakas vees 2 min, loputa külma veega ja nõruta hoolega. Kuumuta õli ja prae selles hakitud sibul, küüslauk klaasjaks. Lisa kanatükid ja spargelkapsas, kuumuta veel paar minutit.
Sega kastmeained omavahel kokku ja serveeri koos sooja salatiga. 

RIISIPADA (Kahele) 
100 gr riisi (348 kcal)
200 gr porgandit (78 kcal)
100 gr kanafileed (114 kcal)
200 gr sibulat (62 kcal)
10 gr õli (82 kcal)
10 gr küüslauku (10 kcal)
soola
pipart
karrit
Üks portsjon  347 kcal
Lõika kanafilee tükkideks ja prae õlis kiirelt läbi, lisa riivitud porgand ja lase haududa. Seejärel lisa tükeldatud sibul ja küüslauk, maitsesta soola ja pipraga ning hauta umbes 10 min. Lisa pestud riis ja kalla pannile või potti niipalju keevat vett, et riis oleks kaetud. Lase aeg-ajalt segades  tasasel tulel haududa. Vajadusel lisa kuuma vett ja maitsesta täiendavalt. Kui riis on pehme ja vesi ära haudunud, lisa karri. Sega hästi läbi. Serveeri rohelise sibulaga. 

KÜÜSLAUGU-KARTULIVORM (Kahele) 
300 gr kartulit  (230 kcal)
20 gr küüslauku (20 kcal)
50 ml piima 2,5%  (28 kcal)
50 ml vahukoort  (170 kcal)
50 gr jämedalt riivitud lahjat juustu 14%  (166 kcal)
meresoola
purustatud musta pipart
Üks portsjon 307 kcal
Koori kartulid ja lõika viiludeks, sega purustatud soola, pipra ja küüslauguga. Tõsta ühtlase kihina ahjuvormi. Vala piima-kooresegu peale, puista riivjuustuga üle. Kata vorm fooliumiga ning küpseta 200 kraadi juures u 40 min. Lase enne serveerimist  10 min jahtuda.




No comments:

Post a Comment