Wednesday, November 20, 2013

Päevamenüü koostamine 4 - vahepalad

Vahepalad on toredad – neid saab kotiga kaasa võtta, töösahtlisse poetada, nende söömine ei võta kaua aega ja nad on erakordselt nauditavad! Lisaks põhitoidukordadele võiks iga päev... olla paar-kolm vahepala. Sest iga 3 tunni tagant võiks pisut süüa - veresuhkru taseme-, rasvapõletuse- ja energiatasme ühtlaselt hoidmiseks. Just kaalulangetuse ja pärast hea kaalu hoidmise seisukohalt oleks hea süüa sageli ning väiksemaid portsjoneid. Kui vahepala ununeb, on suurem oht pärast tööpäeva kauplusest läbi minnes valele teele sattuda – kassaletile võib kogemata sattuda šokolaad või koogike - sest tühi kõht ei anna head nõu. Lisaks võivad vahepala puudumisel põhitoidukorrad suuremaks minna.
Muuseas, halbade toitumisharjumuste põhjustajaks ongi suhkur, mis tekitab veresuhkru kõikumist, põhjustades kord väsimust, seejärel magusaisu.

IDEED VAHEPALADEKS:
Puu- ja köögiviljad (ka kuivatatud kujul) ning pähklid ja seemned. Köögiviljasalat (tomat, kurk, paprika, jääsalat jms) väherasvase kastmega, lisaks leivaviil.
Toores või keedetud lillkapsas, porgand, kaalikas, muskaatkõrvits, ... Kui lõigata köögivili kangideks, jätkub seda kauemaks ja on mõnusam süüa. Dipikastet saab valmistada maitsestamata jogurtist.
Kodujuust tomatiga - üks minu lemmikutest.
Näkileib ja taimetee - nälja peletamiseks imehea lahendus.
Kama hapupiima või keefiriga ning mee või moosiga.

MÕNUS, MAITSEV JA TERVISLIK VAHEPALA - KAMA!
Võta klaas keefiri, hapupiima, petti või maitsestamata jogurtit. Sega sisse 3-4 tl kamajahu (25 gr) ning lisa maitse järgi soola või suhkrut.
Kama on traditsiooniline Eesti jahutoit mida valmistatakse mitme teravilja jahust. Kamajahu koostisse kuuluvad teraviljadest rukis, nisu, oder või kaer ning kaunviljad hernes või uba.


MILLAL SA VIIMATI KAMA MEKKISID?!
 
KONTORIINIMESTELE:
Vahepala annab energiat, et jõuaks töötada terve päeva. Kuid ei tavaline kohv ega caffe latte ei kvalifitseeru vahepalana.
Mandlid – väga tervislik vahepala, sest täidab suurepäraselt kõhtu ja piisab juba väikesest peotäiest. Soovitav on kodus tükiliselt välja lugeda oma pähklinorm ja väiksesse kotti pakendatult kaasa võtta. Mandlid sisaldavad rikkalikult monoküllastumata rasva, mida peetakse heaks rasvaks, sest mõõdukates kogustes aitab see kaalulangusele kaasa. Mandlite söömine on hea südamele, sest sisaldavad E-vitamiini ja foolhapet, mis ei lase rasvadel arterites ladestuda. Teiste pähklitega võrreldes on mandlites kõige suuremas koguses 6 erinevat toitainet: kiudaineid, magneesiumi, valku, kaaliumi, vaske ja E-vitamiini.
Porgand - parandab nägemist, aitab hambaid tugevdada ja võtab ära vähemagi tahtmise kolleegide peal pingeid vallandada. Porgandid võib lõigata väikesteks kangideks ja neid dipikastmega süüa. Beebiporgandid on eriti magusad ja maitsvad.
Lehtsalat – lisades peterselli, natuke kuivatatud leivakuubikuid ja õli valmib kerge vaevaga toitev salat, mis hoiab kõhu täis ning aju virge.
Näkileib - sobib hästi krõpsude aseaineks. Lihtne on pista pakike sahtlisse ja kiirel ajal ongi vahepala käeulatuses (muidugi neile, kellel pole liiga suurt armastust näkileibade vastu ja kes kogemata ei kipu tervet pakki ära sööma).
Kirsstomatid - tavalistest tomatitest magusamad ja neid saab sarnaselt viinamarjadele elegantselt näksida.
Õunad - töö juures mugav süüa viiludena või kuivatatult. Neis sisalduv C-vitamiin annab energiat ja noorendab. Meil on sellel sügisel väga palju õunu – nii et mingem talvevarudeks neid kuivatama!
Rosinad – tehes pakikese koos mandlitega supertervislik ja energiat andev vahepala. Aga jälle kord – mõõdukas kogus!

TRENNISÕPRADELE:
Keefir – suurepärane vahepala. See on toitev ja tervislik ning on müügil ka väikeses pakendis - 0,33-liitrises tetrapakendis. Sobib vahepalaks enne ja peale trenni, taastab suurepäraselt organismi energiavarusid. Keefir sisaldab vajalikke B-rühma vitamiine, kaaliumi, magneesiumi ja rikkalikult valke. Samuti on keefir kergesti seeditav ja aitab tugevdada immuunsüsteemi.

PÕHINIPP: Ära osta koju rasvaseid või magusaid näkse - ei teki kiusatust!



 
 

No comments:

Post a Comment